» » » Які зміни відбулися у виплаті допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною?

Які зміни відбулися у виплаті допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною?

Конституційний Суд України визнав законним скасування соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини.


7 листопада 2018 року Конституційний Суд України ухвалив Рішення у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 7 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».

Рішення стосується державної допомоги сім’ям з дітьми.

Цим Рішенням Суд визнав такими, що відповідають Конституції України (є конституційними), положення пункту 7 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166—VII (далі — Закон №1166).

Відповідно до підпунктів 1, 4 пункту 7 розділу ІІ Закону №1166 у Законі України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811—XII зі змінами (далі — Закон № 2811), виключено пункт 3 частини першої статті 3, у якому було передбачено, що сім’ям з дітьми призначається державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також розділ IV «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», який містив положення щодо права на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (стаття 13), умов призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (стаття 14), розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (стаття 15).

У своєму Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що з метою виконання конституційного обов’язку щодо утвердження соціальних прав держава має не лише створити систему соціального захисту, а й забезпечити її належне функціонування. Ця система повинна гарантувати охорону, зокрема, сім’ї, дитинства, материнства і батьківства. Водночас, на переконання Суду, у разі виникнення об’єктивної потреби дії держави щодо перерозподілу або зменшення соціальних видатків мають бути тимчасовими і повинні мати часові межі, потрібні для стабілізації та покращення фінансово-економічної ситуації.

На думку КСУ, Верховна Рада України при формуванні соціальної політики відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України у законах самостійно визначає, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім’ї, охорони дитинства, материнства і батьківства та може збільшувати, зменшувати або перерозподіляти соціальні виплати й допомогу з урахуванням принципів пропорційності та соціальної справедливості.

Однак Конституційний Суд України вважає, що зміни законодавства в соціальній сфері, складна фінансово-економічна ситуація, потреба в забезпеченні збалансованості Державного бюджету України не повинні призводити до порушення гідності людини, яка належить до фундаментальних цінностей, захищених Конституцією України, та становить основу системи конституційного захисту прав і свобод людини і громадянина.

«Верховна Рада України може встановлювати, модернізувати або поновлювати види державної допомоги сім’ям з дітьми, змінювати розмір цієї допомоги, механізми її нарахування та надання, оскільки вони не закріплені в Конституції України, а визначаються у законах відповідно до соціальної політики держави. Проте такі законодавчі зміни не можуть бути спрямовані на ухилення держави від її обов’язків, визначених, зокрема, у статтях 3, 24, 51 Основного Закону України», — йдеться у Рішенні Суду.

У своєму Рішенні Конституційний Суд України зазначає, що порівняння редакцій статті 12 Закону № 2811 до набрання чинності підпунктом 2 пункту 7 розділу ІІ Закону № 1166 і після набрання ним чинності з 1 липня 2014 року вказує на те, що на час прийняття Закону № 1166 законодавець, збільшивши розмір допомоги при народженні першої дитини, одночасно зменшив розмір допомоги при народженні другої, третьої і кожної наступної дитини. Тобто в такий спосіб Верховна Рада України урівняла державну допомогу при усиновленні дитини з державною допомогою при народженні дитини, яка згідно з підпунктом 2 пункту 7 розділу ІІ Закону № 1166 уніфікована та призначається всім в однаковому розмірі.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини є видами державної допомоги у загальній системі соціального захисту населення. Ці виплати мають допоміжний та стимулюючий характер і надаються з метою забезпечення матеріальної підтримки сімей, у яких є діти, створення належних умов для утримання та виховання дітей, захисту їхніх інтересів відповідно до соціальної політики держави у цій сфері.

Конституційний Суд України зауважує, що оскільки допомога при народженні дитини, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомога при усиновленні дитини встановлені законом і конкретно не визначені в Конституції України як складові права на соціальний захист, гарантованого її статтею 46, то Верховна Рада України має свободу дій щодо законодавчого регулювання порядку надання цих видів державної допомоги.

Оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога при народженні дитини та допомога при усиновленні дитини не передбачені в Конституції України, то на них не поширюються й визначені її статтею 22 гарантії щодо заборони скасування чи звуження змісту та обсягу прав, визначених, зокрема, у статтях 46, 48 Основного Закону України. При цьому Суд у Рішенні зауважив, що уніфікація таких видів державної допомоги як допомога при народженні дитини, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомога при усиновленні дитини не свідчить про те, що держава у такий спосіб ухилилася від обов’язку охороняти сім’ю, дитинство, материнство і батьківство; порушила принцип рівності та право кожного на повагу до його гідності, на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї.

Отже, наведене дає Конституційному Суду України підстави стверджувати, що положення пункту 7 розділу ІІ Закону № 1166 не суперечать вимогам частини другої статті 8, статті 21, частин другої, третьої статті 22, частини першої статті 46 Конституції України.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Як відомо, 1 липня 2014 року набув чинності Закон «Про запобігання фінансовій катастрофі та створення умов для економічного зростання в Україні».

Таким чином, розмір допомоги при народженні першої дитини буде збільшено більш ніж на 10 тис. грн.

Також, допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку об’єднані в один вид — допомога при народженні дитини.

Відразу після народження дитини сім’ї буде виплачуватися 10 тис. 320 грн. Решту суми допомоги (30 тис. 960 грн) сім’я отримуватиме протягом 36 місяців по 860 грн щомісяця. Якщо член сім’ї, який отримує допомогу, вирішить вийти на роботу, виплати все одно будуть тривати до досягнення дитиною трьох років.

Час перебування члена сім’ї у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується в трудовий стаж.

Допомога, яка була призначена до 1 лип­­ня 2014 року, не буде переглядатися, а виплачуватиметься у тих же розмірах і термінах, оскільки відповідно до закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини.

Нагадаємо, раніше на первістка давали 31 тис. грн, на другу дитину в сім’ї — 63 тис. грн, а на третю і наступні — 127 тис. грн.

ЗАПРОСИВШИ МУНІЦИПАЛЬНУ НЯНЮ, МАМИ НЕ ВТРАТЯТЬ ПРАВА НА ДЕКРЕТНУ ВІДПУСТКУ

Нещодавно соціальні мережі активно обговорювали скасування декретних виплат і декретної відпустки тим, хто вирішив скористатися послугами муніципальної няні.

Міністр соціальної політики України Андрій Рева пояснив, що сім’ї, які захочуть скористатися послугою муніципальної няні, не будуть позбавлені виплат на дитину. Також жінки ні в якому разі не втратять права на декретну відпустку.

Міністр уточнив, що муніципальна няня — це додатковий бонус від держави.

Так, з наступного року українські сім’ї будуть отримувати спеціальні виплати, щоб найняти для дитини няню. Оплата послуги по догляду за дитиною до трьох років встановлена в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років — приблизно 1500 грн/міс. Цю послугу буде оплачувати держава.


За інформацією на сайті Спілки нечуючих юристів




">

Офіційний сайт UTOG.ORG © 2018

Які зміни відбулися у виплаті допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною?

2018-11-20
Членам УТОГ / Законодавство https://utog.org/uploads/posts/2018-11/1542375810_dekret.jpg Конституційний Суд України визнав законним скасування соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років і скорочення розміру допомоги при народженні дитини.

Офіційний сайт UTOG.ORG © 2018

ВІДЕОРЕПОРТАЖІ
ПОПУЛЯРНЕ
Голосування

Оцініть дизайн сайту






Всеукраїнська громадська організація інвалідів
"Українське товариство глухих"
Офіційний сайт UTOG.ORG © 2018

При використанні матеріалів з сайту гіперпосилання на UTOG.ORG обов'язковe!