ID УТОГ

Чесько-український жестівник: робочий процес

Чим займається УТОГ

06 листопада 2023 року до Центрального правління Українського товариства глухих завітали люди, яких ми чекали з дня на день. Це Маріанна та Олег Кірєєєви.

Це подружжя наразі перебуває в Чеській Республіці, де основною їхньою діяльністю є популяризація української жестової мови у різних спільнотах. Втім, метою їхнього візиту до ЦП УТОГ було дещо інше, а саме – зустріч з колегами зі створення чесько-українського жестівника. Навіть так? Саме так.

Трохи невеликої історії. В чудовому чеському місті Брно є університет Масарика (Středisko Teiresias, Masarykova univerzita). У ньому давно діє Центр Тейресіаса з дослідження та перекладу різних мов. у тому числі і жестової. Коли розпочалася російсько-українська війна і в Європу потекли біженці з України, університетом навесні 2023 року було прийнято і затверджено проєкт чесько-українського словника жестової мови в електронній версії. Менеджером проєкту є Ян Фікейс (Jan Fikejs), його помічниками є: Алеш Моравец, Їндржих Мікулік, Матей Міндас (Aleš Moravec, Jindřich Mikulík, Matej Minďaš), які виконують певні функції за проєктом. З української сторони відповідальними є Ірина Чепчина та Тетяна Кривко (голова та перша заступниця голови УТОГ).

Тепер про сам проєкт. Вищезгадані Маріанна та Олег Кірєєви є моделями української жестової мови. Їхнім завданням є відтворення на відео українських жестів безпосередньо в Чехії. Експертом з української сторони виступає Наталія Адамюк. Її завданням є перевірка відповідності словесного поняття до жестової одиниці та затвердження вже відізнятих жестів. Головною особою яка відповідає за практичні контакти двох сторін виступає Олександр Звонек (Alexandr Zvonek) – завідувач кафедри (сектор мови та культури глухих).

Робота проєкту йде з літа… З’явилася необхідність зустрітися двом сторонам, які приймають безпосередню практичну участь у наповненні лексичного складу жестіника. І от відбулася перша ділова зустріч з обговорення важливих питань лінгвістики…

Запропонувати новини

Маєте новину? Розповідайте!

надіслати новину