ID УТОГ

На захисті здоров’я: співпраця УТОГ з медичними закладами України

Чим займається УТОГ

…Не секрет: глухі особи не полюбляють відвідувати лікарів. До медичних закладів вони звертаються у крайніх випадках: коли самолікування не дає позитивного результату, або вже зовсім несила терпіти біль.

Так ми говорили до недавнього часу. І причина в такому ставленні глухих осіб до закладів охорони здоров’я була одна – відсутність комунікативного середовища, в якому і лікар, і пацієнт мають спільну мову. Коли пацієнт щиро, як на сповіді, розкриває проблему свого здоров’я, і коли лікар сам переймається у питанні відновлення здоров’я пацієнта. І щоб цього досягти – має бути взаємодія між двома сторонами. Мовна.

Від недавнього часу дотепер. На захист прав глухої особи на збереження здоров’я (і часом життя) стає УТОГ. У кожній обласній організації Товариства працюють самовіддані фахівці, які, здебільшого, прийшли працювати в організацію за покликом серця – перекладачі жестової мови. І вони, і самі глухі особи пам’ятають добре часи, коли треба було прийти в свою організацію за місцем проживання і записатися на отримання послуги перекладача жестової мови, щоб з ним сходити до лікаря. Записатися наперед, і це «наперед» могло тривати від кількох днів, до одного-двох тижнів (безсумнівно, що екстрена допомога надавалася вчасно). Очікування займало час, але присутність перекладача жестової мови як посередника, представника інтересів глухої особи давала останній шанс на спілкування з лікарем для розв’язання своєї проблеми медичного характеру. І все ж, до поняття «рівність з іншими людьми» ще було далеко. Чому? Постійне вистоювання в чергах, непорозуміння біля віконця реєстратури (всі це пам’ятають), нестача перекладачів для задоволення потреб особи з порушеннями слуху ніяк не додавали веселкових фарб у наше життя.

Тепер… З минулого року кардинально змінюється ситуація у бік якісного показника. Цьому сприяють кілька чинників: створення електронного обліку осіб з порушеннями слуху (ID УТОГ), поява на сайті УТОГ офіційного реєстру перекладачів жестової мови, відкриття «гарячої лінії» УТОГ та популярного в українському світі (і не тільки) соціальної групи ВЗГ ЖМ (зв'язок з глухими засобом жестової мови) тощо. Вони зумовили появу нових викликів. Серед яких – надання соціальної послуги перекладу жестової мови за принципом: зараз і тут.  Так з’явився у житті глухої людини «Сервіс УТОГ» - служба перекладу. За його допомогою поняття рівності глухої людини з іншими стало більш реальним, зокрема і в системі охорони здоров’я. Для цього залишалося зробити лише один крок: вийти на певний медичний заклад і встановити прямий зв'язок з «Сервісом УТОГ». Так розпочинається офіційна співпраця УТОГ з медичними закладами України на основі укладання угоди.

У нижчеподаній таблиці можна побачити, що в 2021 році обласними осередками УТОГ було укладено 1706 договорів з медичними закладами, що означало надання якісної послуги глухим у 2022 році і через «Сервіс УТОГ, і через офлайн-відвідування. Медичний заклад має гарантувати доступ кожній глухій особі до швидкісного Інтернету, щоб вийти на зв'язок із «Сервісом УТОГ», де робота професійного перекладача зумовить створення комунікативного середовища. Того середовища, у якому дві сторони йдуть один одному назустріч з метою подолання проблеми зі здоров’ям.

Таблиця, яка подана нижче, висвітлює кількість угод, які уклала певна обласна організація УТОГ із медичним закладом Міністерства охорони здоров’я України.

Також у даній таблиці можна бачити продовження роботи на місцях щодо переукладання угод з медичними закладами на 2023 рік.

Як у 2021, так і у 2022 році ГО «Українське товариство глухих», починаючи з жовтня місяця, отримує величезну кількість звернень від медтичних закладів з питань співпраці та переукладання договорів на наступний рік. Варто зазначити, що це стало можливим завдяки титанічній роботі обласних підрозділів УТОГ у 2021 році: ми тепер маємо якісне зрушення в напрямку співпраці з тими, хто дав клятву Гіппократа. Незважаючи на війну, воєнний стан…

Обласна організація УТОГ

Загальна кількість укладених договорів

На 2022 рік

На 2023 рік

1.

Вінницька

61

31

2.

Волинська

52

27

3.

Дніпропетровська

124

81

4.

Донецька

26

9

5.

Житомирська

65

43

6.

Закарпатська

55

31

7.

Запорізька

75

29

8..

Івано-Франківська

51

34

9.

м. Київ, Київська обл.

136

86

10.

Кіровоградська

69

36

11.

Луганська

11

1

12.

Львівська

102

38

13.

Миколаївська

63

42

14.

Одеська

73

35

15.

Полтавська

88

56

16.

Рівненська

94

64

17.

Сумська

93

52

18.

Тернопільська

60

26

19.

Харківська

116

50

20.

Херсонська

54

9

21.

Хмельницька

67

43

22.

Черкаська

49

35

23.

Чернівецька

45

28

24.

Чернігівська

77

38

Всього:

1706

924

 

Доказом співпраці обласних осередків УТОГ з медичними закладами України, крім укладання договорів, є світлини та відео, які можна переглянути просто тут. Це не просто розмаїття кольорів: за кожною світлиною і відеороликом криється титанічна робота кожного працівника УТОГ задля наявності права у кожної глухої особи на збереження власного здоров’я та власного життя…

Стоси договорів з медичними закладами на 2023 рік на столі першої заступниці голови ГО «Українське товариство глухих».

 

Презентація «Сервіс УТОГ» першою заступницею голови ГО « УТОГ» у Вишгородській міській раді «Сервіс УТОГ» з метою подальшого його впровадження у Вишгородській територіальній громаді.

 

Презентація додатка «Сервіс УТОГ» – системи відеозв’язку осіб з порушеннями слуху з перекладачами жестової мови у Волинському обласному фтизіопульмонологічному медичному центрі.

 

Онлайн презентація в Департаменті охорони здоров‘я Чернівецької ОДА з представниками медичних закладів області.

 

Обговорення співпраці з начальником управління охорони здоров'я Білгород-Дністровскої міської ради

 

Навчання із завідуючими КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мукачівської міської територіальної громади» Мукачівської міської територіальної громади у питанні користування «Сервісом УТОГ».

 

Інформація Полтавської обласної організації УТОГ про процес налагодження звязку з медичними закладами у м. Полтаві.

 

Безбар'єрність у медичних закладах разом з «Сервіс УТОГ»

 

Безбар'єрність екстреної медичної допомоги з жестовою мовою

 

До слова: тут продемонстровано не всі світлини та відео; та не кожної обласної організації. АЛЕ зробити уявлення про роботу обласного осередку УТОГ може кожна світлина.

ГО «Українське товариство глухих» готове співпрацювати з усіма медичними закладами (і тими, хто ще не уклав угоди і збирається це зробити), крокуючи до реально безбар'єрної України.

Для довідок пишіть: utog.online@gmail.com

.

Запропонувати новини

Маєте новину? Розповідайте!

надіслати новину