10-11 жовтня 2019 р. на базі Національного університету «Чернігівський колегіум ім. Т.Г. Шевченка» відбувся V Міжнародний конгрес зі спеціальної педагогіки, психології та реабілітології «Діти з особливими потребами».
Цей широковідомий захід збирає науковців з різних закладів освіти: керівників шкіл, науковців, педагогів-практиків шкільних закладів для дітей з інвалідністю різних нозологій тощо. І так уже повелося, що цей захід неможливо уявити без Українського товариства глухих. Вже п`ять разів поспіль на згаданому Конгресі з доповідями виступає голова Товариства І.І. Чепчина.
Цього разу Ірина Іванівна прибула до Чернігова разом з Вікторією Миколаївною Назаренко - Генеральним секретарем Національної Асамблеї людей з інвалідністю України. Разом з ними були й працівники з відділу зв’язку з громадськістю виконавчого апарату ЦП УТОГ: Н.О. Ткач та В.В. Кириченко.
У роботі Конгресу взяла участь Марина Анатоліївна Порошенко - голова Ради Благодійного фонду Петра Порошенка.
Конгрес працював у такому форматі: пленарне засідання, робота семи секцій, 10 стаціонарних і 3 виїзних майстер-класи, 2 семінари-практикуми та 2 педагогічні майстерні.
На пленарному засіданні І.І. Чепчина у своїй доповіді «Сучасний погляд на освіту дітей з порушеннями слуху: спеціальне та інклюзивне навчання» зазначила, що УТОГ відкрито виступає за збереження спеціальних шкіл для дітей з порушеннями слуху; що, усвідомлюючи поширення інклюзивного навчання, УТОГ вважає за потрібне звернути увагу на відсутність команди супроводу саме для глухих дітей, тобто у масовій школі відсутні перекладачі ЖМ, педагоги та асистенти зі знанням жестової мови, - про що голова УТОГ заявила на 22 сесії Комітету ООН з прав осіб з інвалідністю 6 вересня 2019 року у Женеві (Швейцарія).
На секційному засіданні «Кадрове забезпечення системи освіти дітей з особливими освітніми потребами» з доповіддю «Освітній перекладач жестової мови: кадрове забезпечення комунікативних потреб жестомовних здобувачів освіти» виступила Н.Б. Адамюк, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник відділу навчання жестової мови Інституту спеціальної педагогіки і психології ім. М.Д. Ярмаченка, яка наголосила на викликах сьогодення, що випереджають фактичну і сувору реальність, а саме - відсутність підготовки і наявності освітніх перекладачів жестової мови.
З цікавими доповідями виступили її колеги: Г.В. Замша, завідувачка згаданого відділу, кандидат психологічних наук (її тема - «Система мануоральної артикуляції: нові можливості комунікативного розвитку дітей із порушеннями слуху») та О.А. Дробот, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник відділу (тема - «Технологія іншомовної освіти дітей із порушеннями слуху»).
Разом вони провели майстер-клас на тему української жестової мови для тих, хто знає і використовує жестову мову для спілкування.
Насамкінець слід підкреслити, що родзинкою Конгресу і в перший, і в другий день стали чудові й оваційні виступи учасників самодіяльного колективу «Сузір‘я» Чернігівського Будинку культури УТОГ.