Наприкінці вересня у світі відзначався Міжнародний день жестових мов та Міжнародний тиждень глухих. Саме в ці дні традиційно певна увага приділяється особам з порушеннями слуху та умовам їх життя у суспільстві. Ми зібрали для Вас добірку сюжетів, які були відзняті та показані до згаданої дати, та знайомлять суспільство з культурною та мовною самобутністю глухих.
«РАНОК З ІНТЕРОМ» ПРО ТЕАТР «РАЙДУГА» КУЛЬТУРНОГО ЦЕНТРУ УТОГ
Про неймовірних акторів столичного театру «Райдуга» Культурного центру УТОГ розповіли у День жестової мови в програмі «Ранок з Інтером».
Не чути музики, голосів, шуму великого міста… В Україні порушення слуху мають понад 42 тисячі людей. У світі рахунок іде на мільйони. І єдиний спосіб зрозуміти одне одного – це розмовляти жестовою мовою. Герої сюжету за допомогою рук та міміки співають і читають монологи.
Віталій Науменко, актор театру міміки і жесту, стверджує, що немає нічого неможливого та якщо прагнути до мрії, — можливо все!
Анастасія Агапова, актриса театру міміки і жесту, розповідає, що вона не могла виконати деякі танцювальні елементи, проте завдяки наполегливій праці в неї все вийшло. Також розповіла, як на сцені необхідно виражати себе за допомогою жестів.
Ніна Зайонц, методист Центру Української жестової мови, в минулому артистка та керівник театру зазначила, що одного жесту для виконання мелодії не вистачає, тому ми іноді додаємо 2-3 жести до одного слова для виконання мелодії.
Актори театру міміки й жесту “Райдуга” з числа осіб з порушеннями слуху намагаються своє світосприйняття передати глядачам, розмовляють і співають, відчуваючи музику через вібрацію підлоги, танцюючи завдяки почуттю ритму і виконуючи пісні рухами рук.
ПРО ВИКОНАВЧИЙ АПАРАТ ЦП УТОГ ВІД «ПравдаТУТ»
Операторська група телеканалу ПравдаТУТ відзняла відеорепортаж про виконавчий апарат Центрального правління УТОГ.
Саме у цей день 1951 року у Римі (Італія ) була заснована Всесвітня федерація глухих (ВФГ), яка натепер об’єднує понад 70 мільйонів глухих людей у всьому світі та 135 національних асоціацій глухих. А ось Українське товариство глухих (УТОГ) було створене значно раніше , у 1933 році. Воно працює й досі. Як надають соціальну, професійну та юридичну допомогу особам з порушеннями слуху.
Метою Міжнародного дня жестових мов є саме підвищення обізнаності суспільства про жестові мови та посилення їх статусу. В Україні існує організація, яка щоденно допомагає людям з порушеннями слуху.
Сьогодні до складу Українського товариства глухих входить 22 обласних та 103 територіальні організації УТОГ, що загалом об'єднують майже 42 тисячі членів УТОГ з порушеннями слуху.
Голова УТОГ, Ірина Чепчина: "Це дуже приємно, що визнали нашу рідну мову, через яку ми можемо спілкуватися з усіма. В товаристві дуже багато різних напрямків роботи. На сьогодні найважливіший - це напрямок відеозв'язку через "Сервіс УТОГ".
В центральному офісі в столиці працюють цілих 5 підрозділів: економічний відділ, відділ організаційної та видавничої роботи, відділ управління майном УТОГ, відділ апарату голови, відділ зв’язків з громадськістю.
Вікторія щоденно працює саме у відділі зв'язку з громадськістю. Розповідає, що за один день до них можуть звернутися понад 40 осіб.
Вікторія Кириченко, провідний фахівець відділу звʹязків з громадськістю: "Я займаюся трьома напрямками. Перший - це повна інформаційна робота, другий - це гаряча лінія з вирішення різних питань. До нас звертаються не тільки глухі, до нас і чуючі люди звертаються, люди з кохлеарниою імплантацією тощо. В нас дуже багато звернень, ми через перекладача вирішуємо питання. Намагаємося дуже швидко вирішити питання. І третій напрямок - це "Сервіс УТОГ" - дистанційний переклад жестовою мовою разом з перекладачем."
Також у Товаристві є декілька власних видань, що допомагають наприклад вивчати жестову мову і дорослим і дітям.
Наталія Каменська, начальник організаційного та видавничого відділу: "Ось у нас є словник, не словник, а жестівник, бо мова йде про жести. Називається "Жестівник для батьків". Є спеціальні картки для роботи з дітьми. Теж розроблені спеціальні дидактичні картки, є і написи, і прописи й малюнки. Все це для батьків, щоб можна було розвивати дитину, яка втратила слух."
Користь від такої допомоги відчувають не лише особи з порушеннями слуху, але й ті люди, яким потрібно порозумітися з ними.
Дивіться більше у сюжеті:
11 ТЕЛЕКАНАЛ МІСТА ДНІПРО В МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЖЕСТОВИХ МОВ
Андрій Савицький, дефлімпієць, розповідає жестовою мовою про своє життя глухої людини та спортивні успіхи. Згадує, що втратив слух у глибокому дитинстві, коли сильно застудився, тоді це не завадило йому знайти себе у житті, та більше – прославити Україну на весь світ. 2009 у Тайвані він у складі національної збірної переміг на дефлімпійських змаганнях із футболу. Тоді, каже, перше місце довелося буквально вигризати у росіян. Дуже складна була гра. Навіть без слуху, запевняє, можна жити повноцінним життям, бо ж сам має роботу та люблячу родину.
Втім труднощів у людей з порушеннями слуху вистачає, розповідають у обласному товаристві глухих, магазини, громадський транспорт та вулиці в Україні все ще недостатньо пристосовані.
Ірина Троян, голова Дніпропетровської обласної організації УТОГ, зазначає, що через втрату здатності чути глуха людина всюди не чує та не має певні труднощі у реалізації своєї участі в суспільному житті. Необхідні, певні елементи забезпечення доступності, як то біжучий рядок при оголошенні зупинок у громадському транспорті.
Люди з порушеннями слуху чекають на допомогу від перехожих, а також на толерантність у держустановах та медіа. Зрушення, кажуть, уже є, наприклад 11 канал вже з вересня здійснює переклад новин жестовою мовою. Це, за словами І.Троян, свято для глухих, коли сертифікований перекладач перекладає ясно, не пропускаючи слова.
Мелітіна Глушко, перекладач жестової мови, стверджує, що жестова мова не така вже й складна, бо базується на асоціаціях та наводить конкретні приклади.
Простішим спілкування роблять сучасні технології, месенджери та відео чати. Не відмовляються і від мистецтва. У товаристві глухих якраз готують міні-концерт для своїх, звісно ж з дотриманням всіх вимог карантину. А 46-річний Андрій Савицький впевнено йде до своєї мети. Чоловік мріє закінчити університет та навчати гри у футбол дітей з порушеннями слуху. Каже – професіоналізмом варто ділитися.
Фінальним закликом репортажу стало: «Ми, команда 11 каналу, закликаємо руйнувати барʹєри спілкування».
Більше дивіться у сюжеті:
Про те, як живеться людям з порушеннями слуху спілкувалися і на Суспільному, де брали участь в розмові з ведучими Тетяна Журкова, перекладач жестової мови, голова Всеукраїнської ради перекладачів жестової мови УТОГ та Ганна Щуцька, директорка Київського фахового коледжу прикладних наук (Коледж легкої промисловості).