ID УТОГ

Щиро співчуваємо у зв’язку зі смертю Почесного президента Союзу глухих Болгарії Васила Панєва

Історія глухих

Президенту Союзу глухих Болгарії Ніколаю Нінову 
Всім членам Союзу глухих Болгарії

Українське товариство глухих висловлює всім вам глибокі співчуття і щиро сумує у зв'язку зі смертю Почесного президента Союзу глухих Болгарії Васила Панєва.

Всі ми знали його як видатну особистість, яка зробила величезний внесок в розвиток і процвітання не тільки Союзу глухих Болгарії, який Панєв очолював протягом 58 років, а і Європейської та Всесвітньої федерацій глухих. На посаді віцепрезидента ВФГ він зробив дуже багато для зміцнення міжнародного авторитету цих організацій, а також для розвитку спортивного руху серед глухих і проведення Всесвітніх ігор глухих, в організації яких він брав безпосередню активну участь.

Ми завжди будемо з вдячністю пам'ятати його допомогу і дружню підтримку в багатьох важливих питаннях, в тому числі в зміцненні дружби і співробітництва Українського товариства глухих з Союзом глухих Болгарії, в налагодженні тісних міжнародних контактів з іншими товариствами глухих і ВФГ в цілому.

За видатні заслуги перед Українському товариством глухих Василу Панєву по праву було присвоєно звання «Почесний член УТОГ».

З болем і скорботою сприйняли ми звістку про те, що Васила Панєва більше немає з нами...

Нехай спочиває з миром. Вічна йому пам'ять.

Висловлюємо щирі співчуття родині та близьким Васила Панєва, всьому Союзу глухих Болгарії.

Президія Центрального правління Українського товариства глухих,
всі члени Українського товариства глухих


Панєв Васил

Його життя написане з честю і гідністю на золотих сторінках історії під назвою – життя і діяльність Союзу глухих Болгарії.

У 2021 році спільноті глухих в Болгарії виповнилось 82 роки з дня заснування. З цих років – 58 з іменем Васила Панєва незмінно асоціюються всі хороші успіхи, зміни, труднощі, злети й падіння в житті глухих цієї балканської країни.

І не лише в Болгарії, а й у всьому світі його діяльність загальновизнана. Європейська спільнота глухих і Всесвітня федерація глухих оголосили його своїм почесним членом, навчалися у нього та рівнялися на нього.

Васил Панєв народився 1 липня 1933 року в місті Пернік в сім’ї робітників. Слух втратив у ранньому дитинстві після важкої форми менінгіту.

Навчався у спеціальній школі для дітей з порушеннями слуху в Софії, закінчивши її в 1952 році. В цьому ж році став студентом за спеціальністю «Деревообробка» (мебльовик) на трирічних професійних курсах на навчально-виробничому підприємстві «Труд» тодішнього Міністерства  охорони здоров’я. Пізніше Васил Панєв удосконалив свою освіту у вечірній школі для учнів з нормальним слухом імені Йосифа Ковачева в Софії.

Нарівні з навчанням Васил Панєв активно брав участь в управлінні спортивною організацією тодішнього Товариства глухих в Софії. Його прагнення до активної діяльності  було помічено всіма, і в 1953-1954 роках він був обраний головою Софійського обласного товариства глухих. Через два роки, в 1955 році, на Третьому національному конгресі Союзу глухих Болгарії він був обраний першим заступником голови профспілкової організації і обіймав цю посаду до 1963 року. Васил Панєв був членом Виконавчого бюро Союзу глухих Болгарії – нині Рада керівників – безперервно з 1955 до 2013 року, що складає 58 років.

У 1965 році він був обраний головою Союзу глухих Болгарії. Як керівник організації протягом 48 років сумлінно працював над повною інтеграцією  осіб  з порушеннями слуху в суспільство. Він брав активну участь у створенні підприємств «Тихий труд» при Союзі глухих Болгарії, працював над удосконаленням виробництва. Приділяв також велику увагу будівництву будинків відпочинку, будинків культури тощо. Ніхто не може заперечувати його заслуги в створенні центрів слухової та мовленнєвої реабілітації дітей віком від 1 до 3 років. Туристичний рух, успіхи глухих Болгарії у футболі та шахах також нерозривно пов’язані з його ім’ям.

Васил Панєв є автором і творцем першого болгарського словника жестової мови, виданого у 2006 році, який визначає 4500 жестових знаків відповідно до правил та вимог болгарської граматики. На основі цього словника в Союзі глухих Болгарії була розроблена інтерактивна версія як навчальний  посібник не лише для глухих, а й для чуючих.

Примітною була діяльність Васила Панєва в європейських і світових організаціях глухих.

Ще 1979 року, коли він у Варні (Болгарія) організував VII Конгрес Всесвітньої федерації глухих (ВФГ), його організаційний досвід і компетентність отримали виняткові відгуки від всього світового товариства глухих. А в 1993 році під його керівництвом в Болгарії були організовані ХІV Всесвітні літні ігри глухих. Ця подія, майже 30 років потому, вважається однією з найяскравіших, справжнім святом сили духу і неймовірних можливостей глухих людей. Одна лише цифра присутності на Іграх понад 4000 спортсменів в той час була неосягненим успіхом!

Васил Панєв вперше брав участь як делегат в роботі V Всесвітнього конгресу в 1967 році у Варшаві, Польща. І з того часу він брав активну участь в наступних одинадцяти конгресах ВФГ.

В 1971 році на VІ Конгресі в Парижі (Франція) Васил Панєв був обраний членом бюро ВФГ. Чотири роки потому, в 1975 році у Вашингтоні він став віце-президентом ВФГ і незмінно був ним протягом двадцяти років.

В 1995 році на ХІІ Конгресі ВФГ у Відні (Австрія) він пішов у відставку за власним бажанням, щоб поступитись місцем молодим. Його робота була так високо оцінена, що делегати Генеральної Асамблеї ВФГ присвоїли йому високе звання «Почесний член ВФГ».

Паралельно з участю в роботі ВФГ Васил Панєв був керівніком двенадцяти спортивних ігор для глухих (7 літних і 5 зимних) і делегатом Міжнародного комітету ігор глухих. Вперше він брав участь в Зимових іграх у 1959 році в Монтані, Швейцарія, а в 1961 році в Літніх іграх в Гельсінкі, Фінляндія.

В 1975 році він був нагороджений медаллю ВФГ «За заслуги у міжнародній  солідарності» 1-го ступеня, а також має нагороди організації глухих Великобританії, Германії, Греції, Росії та багато інших країн. За свою роботу  об’єднувача глухих у всьому світі він був удостоєний звання «Почесний член» Всеросійського товариства глухих і Українського товариства глухих. Васил Панєв також є засновником Балканського товариства глухих в 2012 році.

А в Болгарії за всю свою невтомну і плідну діяльність Васил Панєв був нагороджений багатьма державними та іншими нагородами – орденом «Народна Республіка Болгарія» ІІ ступеня, орденом «Трудовий червоний прапор»,  золотим орденом «Народний орден праці», орденом  «За цивільні заслуги» І ступеня та багатьма іншими. Йому присвоєно звання «Заслужений діяч охорони здоров’я», він має всі нагороди Союзу глухих Болгарії, є володарем високої нагороди ВФГ – «Почесний член ВФГ».

Васил Панєв був Почесним головою Союзу глухих Болгарії.

Його виняткова далекоглядність і відповідальність за підготовку і навчання нового покоління керівників Союзу глухих Болгарії також заслуговують поваги. Його гідним учнем став Микола Нінов – нинішній голова Союзу глухих Болгарії.

Васил Панєв своєю життєвою активністю, невтомною силою духу, відданістю справі був гідним прикладом справжнього лідера.

За заслуги перед Українським товариством глухих В. Панєву V пленумом ЦП УТОГ 4 червня 2014 року (постанова № 8/П-5) присвоєно звання «Почесний член УТОГ».

Запропонувати новини

Маєте новину? Розповідайте!

надіслати новину