ID УТОГ

Львівська спецшкола Марії Покрови

Історія глухих

Львівська спецшкола Марії Покрови

Найвизначнішим, з найбагатшою історією та досвідом у навчанні дітей з порушеннями слуху є Львівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Марії Покрови. Цей заклад є одним з небагатьох в Україні, який пережив буремні часи революції та воєн і вже 190 років продовжує свою роботу. Згадаємо основні історичні віхи його діяльності.
Час заснування школи сягає 1828 року, коли невідомий доброчинець надав первісний капітал – 16000 флоринів. Дослідники встановили, що анонімним доброчинцем був австрійський єпископ Ян Міхал Леонгард. 4 жовтня 1830 року відкрився Галицький приватний інститут глухонімих Св. Трійці, у якому навчалися 10 вихованців.
Першим опікуном закладу був губернатор Галичини князь Лобковіц; першим директором (1830 - 1836 рр.) – о. Ян Гоффман; першим вчителем та вихователем – випускник Празького інституту глухонімих, чех Домінік Віхітіль.

З 1833 року Галицький заклад глухонімих розташувався у власній кам’яниці. Через її невідповідність до потреб виховного закладу її «замінили» на земельну ділянку по вул. Личаківській, 35. 1841 року на ній було споруджено власний будинок, розрахований для прийому 60 вихованців. Будинок оточував чудовий парк. Парк виконував кілька функцій: декоративну (з боку вул. Личаківської та центрального входу він мав вигляд регулярного парку), навчально-виховну (як садова ділянка для навчання майбутніх садівників), розважальну (як місце відпочинку, розваг, забав та гімнастичних вправ). 1880 року будівля була реставрована, 1894 року було добудовано два крила, 1899 року з добудовою третього поверху значно збільшилася корисна площа. Із зростанням кількості вихованців зростала кількість вчителів: тоді як 1830 року був лише один вчитель, то наприкінці ХІХ ст. – вже 13. З роботою в закладі пов’язана діяльність сурдопедагогів Антонія та Елеонори Мейбаумів. З 1895 по 1916 роки А. Мейбаум був директором школи та зробив значний внесок у її діяльність. У 1919-1935 рр. керівником закладу був Францішек Шайнер, який працював у ньому від 1898 року. Йому вдалося зберегти школу, незважаючи на нелегкі умови тривалої післявоєнної кризи. В період Другої світової війни вихованці закладу були вивезені директором школи Мічеславом Кемпою спочатку до с. Гребенів Сколівського району, а потім до м. Вроцлав (Польща). Заклад відновив роботу в липні 1944 року.

Нині в приміщенні унікального навчального закладу для дітей з порушеннями слуху на вул. Личаківській, 35 функціонує Львівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Марії Покрови. Тут навчаються діти з порушеннями слуху віком від 6-7 років зі Львова та області. Окрім загальноосвітніх дисциплін, учні навчаються основам професій; заклад пишається спортивними здобутками своїх вихованців. Протягом 20 років незмінним керівником школи був Юрій Миколайович Крамар, який спільно із колективом однодумців зробив великий внесок у розвиток закладу та навчально-виховної роботи.

Львівська спецшкола Марії Покрови Львівська спецшкола Марії Покрови

Львівська спецшкола Марії Покрови Львівська спецшкола Марії Покрови

Запропонувати новини

Маєте новину? Розповідайте!

надіслати новину