Інтерв’ю з Ганною Щуцькою
Наша розмова з Ганною Володимирівною Щуцькою — директоркою Київського фахового коледжу прикладних наук, докторкою технічних наук, точилася навкруг визначної дати — 90-річчя з Дня заснування Коледжу. Але у цій бесіді йшлося не лише про ювілей. Тем було багато: це й історія, і сьогодення, і український досвід, і надбання зарубіжних закладів освіти, і співпраця з УТОГ…
— Ганно Володимирівно, коли Ви вперше почули цю назву — Київський технікум легкої промисловості?
— Тоді мені було не більше 20 років. Це була зустріч у дружньому товаристві юнаків та дівчат, двоє з яких були випускниками технікуму. Вони захопливо розповідали про своє навчання, гарні практичні навички і особливу атмосферу у навчальному закладі. Навіть думки про те, що я колись буду очолювати цей навчальний заклад, тоді, звичайно, не було, але ця розповідь мені запам’яталась.
До речі, мені приємно, що в історії моєї родини був епізод, пов’язаний з технікумом. Мій дід — Чеботарьов Федір Кузьмич, був депутатом Верховної Ради УРСР і у березні 1947 року брав участь в ухваленні рішення Виконавчого комітету Київської міської ради «Про відвод земельної ділянки Київському взуттєвому технікуму».
— Це дуже цікавий факт, немов місточок через покоління! Більш детально про історію Коледжу ми розповімо в окремій публікації (читайте статтю «З історії коледжу: як усе починалося?»). А чи доводилося Вам до приходу на посаду директорки Коледжу мати справу з особами з порушеннями слуху?
— До приходу на цю посаду у 2012 році я працювала у Київському національному університеті технологій та дизайну, який у свій час закінчила і де залишилася навчатися в аспірантурі. В університеті навчалися глухі й слабкочуючі дівчата за спеціальністю «Швейне виробництво». Викладала я студентам інших спеціальностей, але знала, що для дівчат з порушеннями слуху освітній процес здійснюється у супроводі перекладача. Згодом, коли я працювала на посаді заступника декана факультету технологій легкої промисловості університету, мій досвід організації освітнього процесу для глухих і слабкочуючих студентів збільшився. Але зараз я розумію, що це були перші дуже маленькі кроки у пізнанні специфіки і реальних потреб організації якісного процесу освіти студентів з порушеннями слуху.
— Що мотивувало Вас до вивчення жестової мови?
— Мотивація до вивчення жестової мови для мене дуже чітка і прозора — це мова, якою говорять люди, важливі у моєму житті. Ми спілкуємося і для кращого розуміння мені потрібно вивчати жестову мову. Жестовою мовою розмовляють мої студенти, і навіть почавши вітатися з ними жестовою мовою, я відчула зворотній зв’язок. Дуже радію, що цю мою ініціативу підтримали викладачі Коледжу і також почали вивчати жести.
Колись на шпальтах «Нашого життя» надрукували матеріал, підготовлений Марією Андрієнко. Це було опитування різних людей на запитання: що для вас є жестова мова? Моя відповідь була така:
«Це мова, якою користуються не лише для передачі певної інформації; це мова, яка красномовніше за всі інші мови світу передає емоції, почуття і враження людей, що нею говорять. Це мова, що створена і вдосконалюється з часом за тими ж законами, що й усі інші мови світу; це мова, яку бачиш очима, а чуєш серцем. Це мова людей, яких я знаю і люблю!»
— Ганно Володимирівно, розкажіть, будь ласка, про основні напрями діяльності Коледжу сьогодні.
— На сьогодні робота у Коледжі здійснюється за кількома пріоритетними напрямками. Один з них — це розвиток інклюзивної освіти. Спільно з нашими партнерами з Українського товариства глухих ми докладаємо всіх зусиль для адаптації та інтеграції осіб з порушеннями слуху в усі сфери соціального, культурного та професійного життя. Нині у Коледжі працює 10 перекладачів-дактилологів. З 2017 року запроваджено нові навчальні дисципліни: «Українська жестова мова», «Українська жестова мова за професійним спрямуванням», авторський курс «Культура глухих». З 2019 року ми працюємо над міжнародним грантом зі створення міжнародного освітнього ресурсу з вивчення української жестової та американської жестової мов.
Ще один важливий курс нашої роботи — це співпраця з провідними вітчизняними підприємствами легкої промисловості, що дозволяє нам здійснювати якісну підготовку конкурентоспроможних фахівців. Основними подіями для коледжу в цьому напрямі стали:
- Угода 2017 року про співпрацю коледжу з асоціацією «Укрлегпром»;
- Угода 2019 року про співпрацю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІДІВАН-УКРАЇНА».
Результатом останньої стало створення потужного Освітньо-науково-виробничого парку для практичної підготовки студентів спеціальності «Дизайн».
Наш навчальний заклад активно розвивається й у інших напрямах.
У 2018 році Коледж і його працівники були відзначені почесною нагородою — Державною премією України в галузі науки і техніки за роботу «Ресурсоощадні технології виготовлення текстилю, одягу та взуття».
У вересні 2019 року Київський коледж легкої промисловості за рішенням загальних зборів трудового колективу отримав нову назву — Київський фаховий коледж прикладних наук. Цей важливий крок засвідчив, що наш навчальний заклад готовий іти в ногу з часом, розвиватися задля того, щоб відповідати сучасним запитам з боку особистості та суспільства, потребам економіки та світовим тенденціям. На підтвердження цих слів зазначу, що з січня 2020 року в Коледжі розпочато підготовку фахівців за першим рівнем вищої освіти — бакалаврів за освітньою програмою «Технології фешн-бізнесу».
Наступним напрямом є активна міжнародна співпраця. Знаковими подіями для Коледжу стали:
- участь у 2016 році в програмі «Адміністрування в системі коледжів у США» та отримання у 2017 році гранту Програми імені Фулбрайта;
- договір про співпрацю від 2016 року з Університетом прикладних наук міста Кайзерслаутерн (Німеччина), результатом якого стало стажування викладачів та студентів нашого Коледжу в навчальному закладі Німеччини;
- договори від 2019 року з Інститутом професійної підготовки (Instituto de Capacitacion Profesional del Valle — ICAPVAL), Республіка Еквадор, та з Університетом Вермонту, США;
- договори з Вищою лінгвістичною школою у місті Ченстохова, а з 2019 року — з Вищою Школою Гуманітас (WSH) Республіки Польща, відповідно до яких наші студенти отримали змогу здобувати освіту за програмою «подвійний диплом».
— Вам пощастило побувати у багатьох навчальних закладах за кордоном. Який головний висновок Ви зробили після знайомства, зокрема, з Галлодетським університетом?
— Головний результат мого відвідування Галлодетського університету — це те, що для студентів Коледжу відкрилася нова реальна перспектива — навчатися у найбільшому в світі, унікальному університеті для глухих. Справді, у травні 2019 року я мала унікальну можливість відвідати Галлодет і поспілкуватися з президентом пані Робертою Кордано про можливості співпраці. Хочу розповісти декілька слів про університет, який називають місцем, подібного якому немає у світі!
У Галлодеті навчаються близько 1200 нечуючих студентів з 24 країн світу. Навчання платне, за денною або дистанційною формами навчання. В Університеті всі спілкуються жестовою мовою. Професори переважно глухі. Важлива умова вступу — достатній рівень знання англійської мови (читання і писання) і базовий рівень американської жестової мови. Викладання відбувається американською жестовою мовою — ASL, яку можна вивчити на підготовчих курсах. Викладають в Університеті ті самі дисципліни, що і в інших університетах. Головна ідея навчання глухих у Галлодеті — розвинути впевненість у собі, у своїх можливостях, підняти самооцінку.
Сьогодні студенти Університету можуть отримати ступінь бакалавра і магістра за будь-якою із 40 спеціальностей. Частіше за все обирають педагогіку, соціальну роботу, бізнес-спеціальності, бухгалтерію, комунікацію і комп’ютерні технології.
Унікальним є кампус Галлодету (місто у місті) — величезна закрита територія у 20 хвилинах від Білого дому, майже у центрі Вашингтону. На території кампусу величезна кількість будівель, пам’ятники засновникам та видатним особам, музей історії, навчальні корпуси — старі і нові сучасні. Навчальні аудиторії — світлі, з великими вікнами, ліфти — скляні, щоб студенти могли спілкуватися навіть із ліфта. Вражає сучасне оснащення аудиторій і комп’ютерних класів. Є інформаційні кабіни-відеотелефони у корпусах для термінового зв’язку і отримання будь-якої інформації або допомоги. На території розташовані величезні гуртожитки, спортивні зали, басейн, стадіони для футболу, американського футболу, бейсболу. Кампусом курсує автобус. Є своя пошта, бібліотека, кафе, їдальні, магазин, своя служба охорони. А також діють своя школа і коледж.
Університету Галлодету — 155 років. Він, безумовно, унікальний у своєму роді. Київському фаховому коледжу прикладних наук — 90!
— І очолюваний Вами навчальний заклад теж є унікальним! Чудовим прикладом міжнародного співробітництва в освіті глухих є співпраця Коледжу з Ресурсним Центром інклюзивної освіти Санта Фе Коледжу, Штат Флорида, США.
— Так, з 2017 року започатковано проведення скайп-конференцій з американськими студентами і фахівцями. На цих зустрічах обговорюються безліч різноманітних питань — історія і культура глухих наших країн, особливості освіти, дозвілля та правові аспекти життя. Наша колега, професор Санта Фе Коледжу, фахівець американської жестової мови Мішель Фріз велику увагу приділяє аспектам вивчення і викладання жестової мови.
Наразі ми реалізовуємо спільний дуже цікавий проєкт «International ASL/USL Learning Resource» — це створення міжнародного ресурсу з вивчення ASL/УЖМ. Проєкт має на меті просування культурного обміну та освітніх можливостей, першою чергою для осіб з порушеннями слуху на міжнародному рівні.
Проєкт реалізується через вивчення американської та української жестових мов засобами відеокурсів, створених у співпраці з провідними американськими фахівцями. Відеоресурси можуть безкоштовно використовуватися слухачами як у комплексі, так і за окремими темами.
Після закінчення повного курсу кожен слухач має змогу пройти тестування та отримати сертифікат.
— На сьогодні важливою є організація освітнього процесу під час карантину. Що напрацьовано колективом педагогів та перекладачів Коледжу?
— Під час карантину ми скерували всі зусилля на реалізацію освітнього процесу за допомогою технологій дистанційного навчання.
На сьогодні у Коледжі налагоджено дистанційне навчання студентів з особливими освітніми потребами, забезпечено супровід дистанційних занять українською жестовою мовою.
Розроблено методичне забезпечення самостійно-дистанційної форми навчання з кожної дисципліни, а офіційний сайт Коледжу адаптовано під умови роботи у дистанційному режимі:
Наші перекладачі жестової мови є кураторами інтегрованих груп, вони опанували нові форми дистанційного навчання — online-платформи. Під час карантину перекладачі дистанційно підвищували свою кваліфікацію, прослухавши низку вебінарів від різноманітних освітніх проєктів.
Використовуючи online-платформи Skype, Zoom, Google Classroom перекладачі разом з викладачами проводять консультації, лекційні та практичні заняття, це допомагає студентам з порушеннями слуху повноцінно сприймати інформацію в доступній для них формі.
Створено базу електронних адрес студентів. База використовується викладачами, кураторами та адміністрацією Коледжу як для індивідуальної комунікації, так і для розсилки важливих повідомлень.
Сформовано базу відеофільмів відповідної тематики для реалізації практичної підготовки студентів; за відсутності субтитрів демонстрація відео супроводжується синхронним перекладом українською жестовою мовою у Skype.
Розроблено методику надання практичним психологом Коледжу психологічної допомоги студентам з порушеннями слуху через електронний кабінет (у тому числі анонімно).
— Значна увага приділяється у Коледжі співпраці з Українським товариством глухих. Що зроблено в цьому напрямі?
— У світі кажуть, що широкий доступ до освіти осіб з інвалідністю — ознака розвиненої країни. Саме такою ми хочемо бачити Україну! Саме таким навчальним закладом в Україні є наш Коледж.
Об’єднання зусиль з УТОГ дозволяє звернути увагу уряду на реальні проблеми в освіті глухих. Насправді вже зроблено дуже багато! Неодноразово проводилися спільні наради та робочі зустрічі у Міністерстві освіти і науки України. Безумовно велика заслуга УТОГ в тому, що сьогодні абітурієнти з інвалідністю зі слуху вступають до Коледжу на базі 10 і 12 класів без ЗНО!
Важливим завданням є прийняття Закону України «Про українську жестову мову» і ми маємо усіляко допомагати УТОГ у цій важливій для нас усіх справі! Допомагаємо у популяризації жестової мови серед населення, що так чудово вдається нашим студентам завдяки виконанню пісень українською жестовою мовою, вивченню жестової мови чуючими студентами та викладачами на курсах жестової мови.
Спільно з Товариством глухих зроблено багато для організації практики і працевлаштування студентів з порушеннями слуху.
Запроваджено укладання тристоронніх угод «Студент–Коледж–УТОГ». Основним завданням цієї спільної програми є надання високого рівня фахових знань, практичної підготовки та забезпечення випускників з порушеннями слуху першим робочим місцем на провідних підприємствах УТОГ.
Налагоджено спільну потужну профорієнтаційну роботу у Києві та по всій Україні. В результаті у Коледжі за регіональним замовленням навчаються студенти з порушеннями слуху з багатьох міст та містечок різних регіонів нашої країни. Контингент — найбільший серед ВНЗ України.
Реалізовано важливі освітні проєкти: перший Всеукраїнський семінар-практикум «Вивчення досвіду інклюзивної освіти осіб з порушеннями слуху» за участю Об’єднання нечуючих педагогів України; Всеукраїнські практичні семінари для перекладачів жестової мови; підготовлено жестівник спеціальних термінів та навчальні посібники з методиками навчання студентів з порушеннями слуху.
За останній час спільно з УТОГ організовано та проведено велику кількість соціально-культурних акцій та заходів задля привернення уваги громадськості до проблем глухих в Україні, зокрема заходи до Міжнародного дня глухих.
Хочу сказати про наших славних спортсменів! Кожного року навчання у Коледжі обирають, у тому числі за рекомендацією Спортивної федерації глухих України, перспективні спортсмени з різних куточків України. Наші студенти — наша гордість, чемпіони Дефлімпійських ігор, чемпіони світу, Європи та України! Наші нечуючі студенти відзначені високими державними нагородами і у планах, безумовно, підкорення нових спортивних вершин.
— Якщо зайшла мова про плани, то які перспективи Ви бачите у майбутньому?
— На найближче майбутнє нашим амбітним планом є відкриття Центру підтримки осіб з інвалідністю. У Програму «Освіта Києва. 2019–2023 роки» включено створення та розвиток Центру у Київському коледжі прикладних наук із закладеним фінансуванням.
Влітку цього року прийнято Закон України «Про фахову передвищу освіту». Ми можемо впевнено планувати відкриття нових освітніх програм: «Соціальна робота. Комунікативний супровід осіб з порушеннями слуху», «Інтернет-комерція», «Графічний дизайн» — нові сучасні напрями, які будуть приваблювати молодь України.
З 2020 року Коледж буде здійснювати підготовку фахових молодших бакалаврів та бакалаврів! Для наших студентів ми пропонуємо денну або заочну форми навчання, можливість отримати другу освіту за іншою спеціальністю, різноманітні професійні авторські курси. Окрім класичної спеціальності «Технології легкої промисловості», з 2020 року ми пропонуємо для абітурієнтів з порушеннями слуху — «Дизайн одягу, взуття, аксесуарів, трикотажних виробів» і «Бухгалтерський облік». Студенти-технологи зможуть отримати диплом бакалавра в рідному Коледжі, а для магістратури обрати будь-який університет в Україні або за кордоном.
Як бачимо, за 90 років свого існування наш Коледж неодноразово довів свою здатність бути драйвером змін в освіті й носити почесне звання лідера вищої освіти нашої держави.
Ми маємо право говорити про майбутнє, бо маємо славну історію — 90 років у фаховій освіті та 60 років — в інклюзивній. Сьогодні у нас навчаються вже внуки перших випускників тоді ще технікуму легкої промисловості. Наприклад, Поліна Федотова. Це вже справжні традиції! Це величезний серйозний досвід, фундаментальна школа теоретичної та практичної підготовки, потужний кадровий склад як досвідчених, так і молодих креативних педагогів. Стрімкий світовий прогрес, освітня реформа ставлять перед нашою освітою, зокрема перед нашим навчальним закладом нові виклики!
Ми даємо своїм студентам реальні знання, професію і перспективу в майбутньому. Ми запрошуємо учнів приєднатися до нашої великої дружньої родини. Колег-освітян закликаю до співпраці. Попереду в нас реалізація нових програм і проєктів. І головне — друзі, однодумці з різних країн світу і співвітчизники, з якими можна об’єднати зусилля заради досягнення мети!
— Чудово сказано! На завершення інтерв’ю дозвольте подякувати Вам, ще раз привітати Вас і у Вашій особі весь великий педагогічний і студентський колектив Коледжу з ювілеєм і побажати успішної реалізації всіх планів і задумів.
Підготувала Наталія Каменська.