ID УТОГ

Прощавайте, Хранителю нашої історії…

Історія глухих

Жахливий 2020-й завершується для всіх нас тяжкою непоправною втратою: наше Товариство облетіла сумна звістка, що 29 грудня пішов з життя СКУРЧИНСЬКИЙ Володимир Вікторович.

Легендарний Хранитель Музею історії УТОГ, Почесний член  УТОГ, Заслужений працівник культури України, людина різносторонніх талантів і здібностей, яка щедро ділилася своїми унікальними знаннями і досвідом з іншими і все життя присвятила спільноті глухих людей, збереженню їх історії, розвитку  їх культури, мови, традицій…

Ще півроку тому, 20 липня, Володимир Вікторович відзначив 85-річний ювілей. Він продовжував працювати над посібниками для дітей з порушеннями слуху, а два місяці тому радів реалізації ще однієї своєї ідеї – виходу посібника з рідної мови глухих під назвою «Минуле  і сучасне жестової мови». Хоча вік мав вже солідний, але ніхто й не думав, що кінець його довгого і такого насиченого подіями життя такий близький, а рідні робили все, щоб підтримати його здоров’я, огорнули піклуванням і турботою.

Народився Володимир Вікторович у Києві,  у сім’ї глухих. У дитинстві він добре чув, але захворів на скарлатину і частково втратив слух, що не перешкодило йому в 1950 році закінчити 7 класів масової школи. На жаль, у 19 років у нього різко погіршився слух і невдовзі він його втратив остаточно.

Став активно відвідувати Київський будинок культури УТОГ, захопився фото-, кінозйомками, став учасником художньої самодіяльності. Талановитий аматор сцени, він мав звання лауреата багатьох республіканських та всесоюзних фестивалів художньої самодіяльності. Створивши кіностудію при БК УТОГ, зняв любительський фільм «Перші почуття», у якому разом з Є.П. Задніпровською зіграв головні ролі. Цей фільм на І Республіканському кінофестивалі УТОГ посів перше місце.

Однією з його найвизначніших справ стало відкриття у 1967 році Музею історії УТОГ. Так він успішно втілив у життя мрію свого батька Віктора Сергійовича про створення музею, де були б зібрані експонати, пов’язані з різними цікавими подіями у світі людей з порушеннями слуху. Володимир Вікторович очолював цей унікальний музей і проводив велику роботу з поповнення музейної експозиції. Саме як громадський директор цього унікального музейного закладу і невтомний збирач його багатої колекції Володимир Вікторович був широко відомий не лише в рідному Києві та Україні, а й далеко за їх межами.

Музейну  роботу він проводив на громадських засадах, а для поповнення колекції часто витрачав власні кошти. У 1968 році В.В. Скурчинський став працювати інженером-кінооператором до кінолабораторії, створеної при Проєктно-конструкторському бюро УТОГ. Зняв документальний кінофільм «Сосновий бір», у якому був автором, режисером і оператором, а також на замовлення Київського УВК № 2 УТОГ — фільм «Життя одного підприємства».

У 1969 році В.В. Скурчинський став інженером з техніки безпеки на Київському УВК № 2 УТОГ, згодом перейменованому в ДВП «Контакт». Працював також на інших посадах і у 2002 році вийшов на пенсію за віком.

Володимир Вікторович брав активну участь удіяльності Об’єднання нечуючих педагогів,  у розв’язанні проблем навчання і виховання дітей з порушеннями слуху. Йому належать численні дидактичні розробки для закладів освіти для дітей з порушеннями слуху, їхніх вихованців, педагогів та батьків.

В.В. Скурчинський багато років був членом правління Київської організації УТОГ. Він був нагороджений численними дипломами, почесними грамотами, медалями, в тому числі медаллю «Ветеран праці», знаком «За заслуги» УТОГ (тричі). У 1989 році був удостоєний звання «Почесний член УТОГ», а у 1993 році — звання «Заслужений працівник культури України».

…Важко знайти слова, щоб підтримати у ці нелегкі дні родину, рідних і близьких Володимира Вікторовича. Кожен з членів Українського товариства глухих сприймає цю втрату як свою особисту і висловлює їм своє щире співчуття в цьому великому горі…

Поза всяким сумнівом, ім’я Скурчинського Володимира Вікторовича ніколи не забудеться, ніколи не зітреться в нашій пам’яті, поки житиме спільнота глухих людей, якій він присвятив все своє життя. За його незабутні значні справи — вічна йому пам'ять…


Президія ЦП УТОГ, Рада голів обласних організацій УТОГ, Рада директорів підприємств УТОГ, президія і колектив Київської організації УТОГ, керівництво та колектив Київського ДВП «Контакт» і Культурного центру УТОГ, Всеукраїнська і обласна рада ветеранів УТОГ, Об’єднання нечуючих педагогів, колеги, друзі

Запропонувати новини

Маєте новину? Розповідайте!

надіслати новину