ID УТОГ

Травма свідка: симптоми та поради

Корисні інформаційні матеріали від Т. Ломакіної

Травма свідка: симптоми та поради

Щодня ми бачимо жахливі новини, на які не можемо не реагувати. Ми стаємо свідками. Це нас травмує. Неможливо абстрагуватись від картини зруйнованого торгового центру в Кременчуці чи фото маленької дівчинки, яку дістали з-під завалів.

Кожна людина тою чи іншою мірою наділена емпатією, тобто, вмінням уявити собі, що відчуває інша людина, але іноді ми “застрягаємо” в такому стані.

Це може викликати справжній шоковий стан, наслідки якого можуть бути дуже важкими — ПТСР, депресія, панічні атаки, розлади сну та поведінки, суїцидальні думки тощо.

Симптомами травми свідка можуть бути:

постійна тривога;

апатія;

неможливість концентрації на повсякденних справах;

ви постійно уявляєте, що ці жахи можуть відбутися з вами чи вашими близькими;

розлади сну, безсоння, нічні жахи;

відчуття важкості в грудях, неможливості набрати повні легені повітря;

нав'язливі думки;

відсутність апетиту, іноді - відраза від їжі.

Слід зазначити, що перераховані симптоми можуть посилюватись після перегляду новин, що травмують, чи матеріалів в соціальних мережах.

Що ж зробити, щоб позбавитись травми свідка? Є декілька порад.

Якщо вам це допомагає — обговорюйте свої почуття, емоції та переживання з близькими, пишіть про них на своїх сторінках в соціальних мережах.

Намагайтесь фільтрувати інформацію, зменшіть кількість новин, які ви переглядаєте, не повертайтесь до травмуючих вас подій.

Похваліть себе: травма свідка говорить про те, що у вас гарна емпатія, яка дозволяє відчувати емоції інших людей та допомагати їм.

Спробуйте відокремлювати факти від емоцій - наприклад, якщо ви та ваші близькі знаходитесь у відносній безпеці, ймовірність, що з вами чи з ними відбудеться щось подібне, відносно мала. Не нульова, але досить мала.

Один з механізмів формування травми свідка — це відчуття своєї безпорадності. Подумайте, що ви можете зробити, щоб допомогти іншим: здати кров, донатити, допомагати волонтерам або постраждалим від війни.

Якщо важкі переживання залишаються з вами тривалий час, зверніться до психолога Іноді травму свідка можна зняти лише за допомогою фармакологічної терапії, тож не нехтуйте порадами фахівця.

Запропонувати новини

Маєте новину? Розповідайте!

надіслати новину