Як підтримати літніх родичів у воєнний час
Війну важко переживають всі, але особливо — літні люди, що через свій вік вже не можуть брати активну участь в житті родини та бороти складнощі самостійно. Навпаки, вони самі потребують турботи та уваги.
Багато хто з них стикнулися з війною ще зовсім маленькими дітьми і всі вони певний час жили в атмосфері страху перед новою повномасштабною війною. І ось вона прийшла в нашу країну.
Тож завдання молодшого покоління зараз — підтримати своїх літніх родичів.
В першу чергу треба подбати про безпеку та життєдіяльність. Перевірте наявність життєво важливих ліків - якщо чогось немає, спробуйте знайти необхідне. Оптимально, щоб у вас був запас на 2 місяці, адже проблеми з постачанням можуть виникнути непередбачувано.
Активно залучайте літніх родичів до побутових справ, щоб вони робили щось, що їм до снаги. Це чудово відволікає від важких думок.
Перевіряйте тональність інформації, яка надходить до ваших літніх батьків чи бабусь і дідусів. Якщо їм регулярно дзвонить родичка та заражує своєю тривогою та страхом, попросіть її не дзвонити або розмовляти про нейтральні теми, чи беріть розмови з нею на себе.
Намагайтеся змістити фокус на нейтральні побутові речі: що треба випрати або прибрати, що плануєте приготувати на обід, що будете робити ввечері.
Фіксуйте увагу свою та літніх родичів на гарних новинах та змінах, але не давайте завищених очікувань, наприклад, що війна завершиться вже наступного тижня.
Намагайтесь не підвищувати рівень тривожності, жаліючись літнім близьким, що вам складно, що ви не бачите виходу, що ви не знаєте, що робити. Також краще не запитувати у них поради, як діяти в умовах війни, адже вони не мають необхідного досвіду та навряд чи знають більше за вас про сучасні бойові дії.
І найголовніше: якщо ваша громада знаходиться в окупації, на межі фронту або може потрапити до такої зони — використовуйте будь-яку можливість, щоб евакуюватись та вивезти старших родичів, самостійно спланувати виїзд згодом вони навряд чи зможуть.