ID УТОГ

Як піклуватися про здоровий сон під час війни

Корисні інформаційні матеріали від Т. Ломакіної

Як піклуватися про здоровий сон під час війни

Війна продовжується і для перемоги нам потрібно піклуватися про збереження нашого здоров’я, - для тих, хто бореться за Україну на фронті, так і тих, хто допомагає в тилу. Тож піклування про своє здоров’я стає найважливішим завданням, тим паче для літніх людей.

Разом з тим, кажучи про турботу про здоров’я та його основу — здоровий сон. Важливо зазначити, що ця тема потребує окремого підходу для різних ситуацій. Режим сну в Харкові, Бахмуті, Одесі, Києві та Ужгороді буде вкрай відрізнятися.

Якщо людина увесь свій час проводить у бомбосховищі, то щоб поспати, їй не потрібно кудись йти. Але в такому випадку важливо облаштувати собі максимально затишне місце. Якщо в бомбосховищі або в центрі тимчасового розміщення евакуйованих осіб є лише одне приміщення для всіх, психологи рекомендують відгородити собі індивідуальне купе за допомогою простирадл або палетів. Також ви можете використовувати маски для сну та навушники, щоб відгородитись від інших людей.

Ще можна спробувати імітувати нормальний біологічний ритм за допомогою світла — вдень більше світла (наприклад — більш яскрава лампочка), вночі — менше. Якщо дозволяють обставини, варто виходити вдень на вулицю, під сонце, але не наражаючи себе на небезпеку.

Спіть, коли є час та можливість. Не обов’язково вночі (бо ніхто не знає, якою та ніч буде), якщо вдень тихо, і вам не потрібно нікуди бігти, загорніться у ковдру, покладіть на очі щільну тканину та спіть.

Якщо ж людина залишається у квартирі, а до бомбосховища спускається лише під час повітряної тривоги, то все, що варто зробити — це мати під рукою (наприклад — біля виходу) екстрену валізу з усім необхідним, а поруч з ліжком — невеликий ліхтарик, щоб швидко спуститись в укриття.

Для тих, хто ночує у своїй оселі, але в незвичному місці, наприклад — в коридорі, користуючись правилом двох стін для захисту від обстрілів, рекомендації будуть такими ж, як для осіб, що перебувають у бомбосховищі — облаштувати затишне місце, більш яскраве світло вдень, більш тьмяне — ввечері, максимальна темрява та ліхтарик під рукою вночі.

Якщо ж ви перебуваєте у відносній безпеці та маєте можливість спати у своєму ліжку, не спускаючись до бомбосховища, це, на жаль, не гарантує спокійний та міцний сон. Якщо ви відчуваєте себе весь день розбитим та постійно хочете спати, але вночі годинами рахуєте овечок, то слід спробувати нормалізувати свій режим дня та дотримуватися гігієни сну: за 1-2 години до сну не користуватись гаджетами, прийняти теплий душ, розробити власні ритуали сну, наприклад, спробувати дихальні вправи.

І пам’ятайте: зберегти своє здоров’я сьогодні — це мати сили наближати перемогу завтра!

 

Запропонувати новини

Маєте новину? Розповідайте!

надіслати новину