ID УТОГ

Вічна пам'ять королю шахів

Про глухих

11 січня 2023 року на 87 році життя завершив свій довгий, сповнений невтомної праці і спортивних перемог шлях ЗУЄВ Юрій Євгенович — перший і єдиний майстер спорту СРСР з шахів серед глухих, майстер спорту України міжнародного класу, заслужений тренер України, віцечемпіон світу, чотириразовий чемпіон Європи, чемпіон СРСР і УРСР, переможець республіканських і всесоюзних першостей з шахів, призер міжнародних турнірів серед глухих шахістів.

Народився Юрій Євгенович у Києві 7 квітня 1936 року, в сім'ї глухих. Батько став його першим наставником у шахах, а згодом син перевершив його.
Після закінчення Київської спецшколи № 6 для глухих дітей Юрій працював на заводі, але весь вільний час приділяв своєму захопленню, навчався і вдосконалювався, неодноразово перемагав в обласних, республіканських та міжнародних шахових змаганнях, у яких брав участь з 1954 року.

За визначні спортивні досягнення у 1977 році Зуєв Ю.Є. був удостоєний звання майстра спорту СРСР з шахів,

У 1976—1992 роках був тренером з шахів в Культурному центрі УТОГ, у 1990—1992 роках — старшим тренером збірної УТОГ, тренером ДЮСШ «Інваспорт» України з 1992 р., старшим тренером збірної СФГУ з 1996 р.

У 2003 році Зуєв Ю.Є. удостоєний звання «Заслужений тренер України».

Продовження цих унікальних здобутків – у досягненнях його талановитих учнів. Як тренер збірної команди України з шахів серед спортсменів із порушеннями слуху, Зуєв підготував чемпіонок світу С. Гончар та Т. Бакланову, переможців клубної першості Європи П. Бабія, В. Коваленка, О. Мусієнка, Т. Овчарова та багатьох інших глухих спортсменів.

На честь Зуєва проводилися міжнародні та всеукраїнські шахові турніри, які гордо носять його ім’я. Завдяки невтомній тренерській роботі Юрія Євгеновича шахи стали популярним видом спорту серед молоді з порушеннями слуху,

Він тривалий час був керівником шахового гуртка при Культурному центрі УТОГ та ініціатором проведення багатьох шахових змагань в Українському товаристві глухих з метою популяризації цього виду спорту серед осіб з інвалідністю зі слуху.

З відходом у вічність такої яскравої особистості як Зуєв Ю.Є., не лише спорт глухих, а й уся спільнота глухих людей втратила талановитого спортсмена і наставника, який дбав про те, щоб у світі шахів і в цілому у суспільстві знали про непересічні здібності глухих людей, знали і пишалися ними.

Поза всяким сумнівом, ім'я Зуєва вписане золотими літерами в історію спорту глухих України, світу і в історію УТОГ, а його рекордні досягнення завжди будуть гідним прикладом для нашої молоді і всіх нас.

Висловлюємо слова скорботи і співчуття рідним і близьким Юрія Євгеновича з приводу такої тяжкої, непоправної втрати.

Вічна пам'ять королю шахів.

Президія ЦП ГО «УТОГ», Спортивна федерація глухих України,
Всеукраїнський та Київський центри «Інваспорт»,
Київська організація УТОГ, друзі, учні

Запропонувати новини

Маєте новину? Розповідайте!

надіслати новину