ID УТОГ

ЗВЕРНЕННЯ ЦЕНТРАЛЬНОГО ПРАВЛІННЯ УКРАЇНСЬКОГО ТОВАРИСТВА ГЛУХИХ ДО ПРЕЗИДЕНТА, УРЯДУ, НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ УКРАЇНИ

Важлива інформація

 

Від імені 40 тисяч членів Українського товариства глухих висловлюємо своє обурення і категоричну незгоду з безпрецедентним свавіллям у ставленні до найнезахищеніших верств населення, до яких більшою частиною відносяться члени Українського товариства глухих, у такий складний час, коли пандемія і тривалий карантин загрожують не лише зубожінням, а й втратою здоров’я і життя.

Саме так слід розцінювати події по-справжньому «чорного понеділка» 13 квітня 2020 року, коли Верховною Радою України скасовано окремий рядок, яким Законом України про державний бюджет було передбачено фінансову підтримку для чотирьох найбільших організацій, зокрема й Українського товариства глухих.

У такій ситуації прикро подивовані позицією людини, яка повинна захищати інтереси осіб з інвалідністю, — на думку голови Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Верховної Ради України Галини Третьякової, висловленої на її сторінці у соціальній мережі facebook, має місце начебто безконтрольне використання коштів громадськими організаціями. Чітко можемо сказати за УТОГ: ці кошти використовуються в межах порядку, визначеного урядом, а їх використання контролюється розпорядниками коштів — Міністерством соціальної політики України та Фондом соціального захисту інвалідів, органами Державної казначейської служби та Державної аудиторської служби України.

Хочемо нагадати, що УТОГ і УТОС були створені за рішенням українського уряду ще у 1933 році та мають значний практичний досвід здійснення соціально-трудової реабілітації людей з інвалідністю, залучення їх до суспільно корисної діяльності та організації їхнього дозвілля, надання їм щоденної конкретної практичної допомоги, яка здійснюється на постійній основі та має системний характер, що потребує постійного стабільного фінансування, яке УТОГ і УТОС у теперішніх умовах самостійно забезпечити не можуть.

Важливість забезпечення такої стабільної безперервної роботи підкреслив 9 листопада 2018 року Комітет ООН з прав осіб з інвалідністю, який у п. 61 Зауважень загального порядку № 7 (2018) про участь осіб з інвалідністю, включаючи дітей з інвалідністю, через об’єднання, які їх представляють, рекомендує державам-учасницям вжити критерії виділення коштів, у тому числі за допомогою розподілу коштів між різними організаціями осіб з інвалідністю на рівних засадах, включаючи стійке базове інституційне фінансування, а не тільки проєктне фінансування.

Українське товариство сліпих та Українське товариство глухих, враховуючи їхню розгалужену мережу непромислової сфери та постійну діяльність на професійній основі, потребують саме базового інституційного фінансування.

Хочемо звернути увагу на те, що кошти, які планувалося надати за бюджетною програмою КПКВК 2507020 «Фінансова підтримка громадських об’єднань осіб з інвалідністю» згідно з чинним Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», вже фактично відпрацьовані протягом 4 місяців поточного року 436 працівниками організацій УТОГ, понад 50% яких є особами з інвалідністю, які щоденно здійснювали і здійснюють роботу з метою соціальної захищеності осіб з інвалідністю зі слуху, і у партнерстві з державними органами забезпечують реалізацію державної політики з соціального захисту осіб з порушеннями слуху. Попри введення карантину, ці працівники продовжують без належної їм оплати надавати допомогу членам нашого Товариства, зокрема, перекладачі жестової мови постійно працюють в онлайн режимі.

Українське товариство глухих та Українське товариство сліпих, враховуючи їхню розгалужену мережу непромислової сфери та постійну діяльність на професійній основі, потребують саме базового інституційного фінансування

Ми з розумінням поставилися до того, що у зв’язку зі зменшенням обсягу видатків за вищезазначеною програмою Міністерство соціальної політики України визнало за доцільне забезпечити пропорційне їх зменшення за окремим рядком і міністр соціальної політики України Марина Лазебна листом №4930/0/2-20/10 від 9 квітня 2020 року звернулась до голови Комітету з питань бюджету Верховної Ради України Юрія Арістова з проханням внести зміни до зазначеного проєкту, передбачивши в додатку № 3 за бюджетною програмою КПКВК 2507020 «Фінансова підтримка громадських об’єднань осіб з інвалідністю», окремий рядок «у тому числі фінансова підтримка Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, підприємств і організацій невиробничої сфери Українського товариства сліпих та Українського товариства глухих, та Союзу осіб з інвалідністю України» зі зменшеним у порівнянні з попередньо передбачуваним обсягом видатків споживання у сумі 54778.3 тис. грн.

Мова йде про зменшення, але не скасування! Висловлюємо сподівання, що Комітет з питань бюджету Верховної Ради України підтримає позицію Міністерства соціальної політики України, враховуючи специфіку використання коштів фінансової підтримки Українським товариством глухих та Українським товариством сліпих, яка спрямовується на утримання розгалуженої мережі непромислової сфери цих товариств, які надають щоденну життєво необхідну допомогу особам з важкою інвалідністю, а не на проведення різноманітних разових заходів (конференцій, семінарів, виставок та концертів), як це зазвичай планується іншими, менш потужними і розгалуженими громадськими осередками.

Саме тому прирівнювати такі потужні організації з багаторічним налагодженим алгоритмом надання допомоги до організацій-одноденок і примушувати їх щороку у конкурсному відборі доводити доцільність своєї вкрай важливої роботи, яка й так очевидна — це вкрай нераціонально і нерозумно.

Шановні можновладці! Сподіваємось, що вам вистачить мудрості і далекоглядності не робити кроків, які можуть призвести до зруйнування налагодженої системи надання допомоги особам з важкою інвалідністю, що ускладнить роботу всіх без винятку органів і структур, до яких будуть звертатися саме ці знедолені люди, не маючи посередника і досвідченого помічника в особі працівників системи УТОГ і УТОС, яких ви одним розчерком пера можете залишити без роботи і теж поставити за межу виживання, що може призвести до зростання соціальної напруженості в суспільстві.

Запропонувати новини

Маєте новину? Розповідайте!

надіслати новину